Słynna piosenka "Besame Mucho" została napisana przez 15-letniego absolwenta meksykańskiej szkoły muzycznej

Udostępnij

Słynna piosenka Besame Mucho została napisana przez 15-letniego absolwenta meksykańskiej szkoły muzycznej.

Ciekawe pomysły /. Życiorysy Marzenie wielu - by po jednym akcie twórczym spocząć na laurach - zrealizowała Consuelo Velásquez Torres. 15-letni absolwent szkoły muzycznej z Meksyku skomponował tekst i muzykę do słynnej piosenki Besame Mucho (pocałuj mnie na pożegnanie).Pianistka i kompozytorka Consuelo Velasquez urodziła się w Zapotlán el Grande w stanie Jalisco w Meksyku. Po jakimś czasie jej rodzina przeniosła się do Guadalajary, gdzie Consuelo spędziła dzieciństwo i okres dojrzewania.

Po śmierci rodziców, Isaaca Velásqueza del Valle i Maríi de Jesús Torres Ortiz de Velásquez, była wychowywana i kształcona przez matczynego wuja i ciotkę. Od dzieciństwa pasją Consuelo była muzyka. Mentorem i nauczycielem Consuelo był R. Serratos, a jej najlepszym przyjacielem był fortepian, na którym bardzo wcześnie nauczyła się interpretować melodie, które kiedykolwiek słyszała. Po przeniesieniu Serratosa do Mexico City, gdzie został mianowany dyrektorem szkoły muzycznej, Consuelo również tam pojechała. Ukończyła studia i została nauczycielką gry na fortepianie, a później znaną kompozytorką.

Utwór został zainspirowany arią z opery Goyescas napisaną przez hiszpańskiego kompozytora Enrique Granadosa w 1941 roku.

Piosenka pierwotnie była wykonywana w popularnym amerykańskim filmie z lat 40. Rok później Consuelo wygrała pierwszą amerykańską paradę przebojów muzycznych, która odbyła się w Nowym Jorku. A "Besame Mucho" zyskało światową sławę dzięki wykonaniu przez Jimmiego Dorseya i jego orkiestrę.

W ciągu całego swojego istnienia piosenka była śpiewana przez Plácido Domingo, Elvisa Presleya, Louisa Armstronga, Ellę Fitzgerald i wielu innych. Łatwiej wymienić tych, którzy nie próbowali swoich sił w wykonaniu tej piosenki, niż wymienić wszystkich maestrów świata muzyki, którzy mieli w tym swój udział!Co najważniejsze, "Besame Mucho" pozwoliło jego twórczyni żyć wygodnie, kupić trzypiętrowy dom i podróżować po świecie bez obaw o źródło dochodu!

Autor: Elena Mishina Omów artykuł Powiedz znajomym: Subskrybuj magazyn:
  • Czytaj także
  • Comments Off on