Szokujący eksperyment: ludzie zapomnieli, jak doceniać piękno!

Udostępnij

Szokujący eksperyment: ludzie zapomnieli, jak doceniać piękno!

Ciekawe pomysły /. Prawdziwe historie

Fascynujący eksperyment społeczny został przeprowadzony w stacji metra w Ameryce przez Washington Post, którego celem było określenie zdolności człowieka do postrzegania i rozpoznawania piękna w życiu codziennym. Wyniki wprawiły w osłupienie cały świat!

Wirtuoz skrzypiec w podziemiu

Jeden z najlepszych muzyków świata, Joshua Bell, grał w korytarzu stacji metra w godzinach szczytu, ubrany jak zwykły uliczny muzyk (dżinsy, sportowa koszulka i czapka z daszkiem Washington Nationals).

Podczas 45-minutowego podziemnego występu zaprezentowano sześć najbardziej skomplikowanych kompozycji muzycznych Johanna Sebastiana Bacha, zagranych na unikatowych skrzypcach Stradivariusa (których cena szacowana jest na 3,5 miliona dolarów).

Grając w sprawie Joshuy Bella zebrano 32 dolary i to pomimo tego, że bilet na jego koncert kosztuje około trzystu dolarów. Joshua Bell zaczął pobierać lekcje gry na skrzypcach w wieku czterech lat, a jego muzyczne osiągnięcia zostały już docenione Grammy i Avery Fisher Award.

W tym czasie przez muzyka przewinęło się ponad tysiąc osób. Spośród nich tylko sześciu zatrzymało się na kilka minut, by posłuchać, dwudziestu przechodniów po prostu rzuciło pieniądze. Większość przechodziła obok, nie zwracając najmniejszej uwagi na grę wielkiego muzyka. Co ciekawe, gra Joshuy Bella przyciągnęła uwagę dzieci, każde przechodzące obok dziecko chciało zostać, by posłuchać, ale wiecznie spieszący się rodzice szybko je odprowadzali. Najdłuższy postój miał John Picarello, który słuchał gry muzyka przez pełne dziewięć minut. Jak się okazało, John Picarello był wieloletnim fanem Joshuy Bella, ale nie rozpoznał swojego idola na stacji metra.


Wyniki eksperymentu

Organizatorów eksperymentu interesowało, w jakim stopniu ludzie mogą doświadczyć piękna w prozaicznym otoczeniu, w nieodpowiedniej scenerii. Czy możemy podziwiać muzykę wszędzie tam, gdzie jest ona grana? Czy potrafimy rozpoznać talent w nietypowych warunkach?

Wnioski z eksperymentu społecznego pozostają rozczarowujące... Codzienne życie i inne zajęcia sprawiają, że jesteśmy tak zajęci, że nie potrafimy nawet zatrzymać się na kilka minut, by rozkoszować się muzycznym arcydziełem w wykonaniu jednego z najbardziej utalentowanych muzyków naszych czasów. Oczywiście eksperyment pokazał tylko niewielką część problemu: nie wiemy, ile innych pięknych rzeczy tracimy, marnując swój czas i energię na coś nieistotnego...Omów artykuł Powiedz znajomym: Zaprenumeruj magazyn
  • Czytaj także
  • Comments Off on