50-letni mężczyzna bez jednej ręki i nogi biegnie w corocznym Super Maratonie!

Udostępnij

50-letni mężczyzna bez jednej ręki lub nogi biegnie w corocznym Super Maratonie!

Ciekawe pomysły /. Historie z życia wzięte

Coroczny Super Maraton Badwater to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego bywalca. To prawdziwa próba dla umysłu i ciała.

Żar kalifornijskiej pustyni (gdzie w 1913 r. odnotowano najwyższą temperaturę na półkuli zachodniej - 57,5 stopnia Celsjusza) oraz rażące słońce, pył i piasek to jedne z najcięższych przeciwników. Wyścig odbywa się tradycyjnie w Dolinie Śmierci.
Jak piszą zagraniczne media: "Badwater to teatr życia i śmierci, lepszy niż człowiek jeszcze nie wymyślił". W rzeczywistości każdy sportowiec amator stojący na starcie sztafety nie wie dokładnie, co się z nim stanie w trakcie biegu, czy dotrze do mety, czy też padnie z wyczerpania i gorąca, czekając na pomoc medyczną.


A jednak z roku na rok przybywa uczestników i skala maratonu jest coraz większa. Wszyscy odważni walczą, ale... nie o zwycięstwo, lecz o hart ducha, wytrwałość, odwagę i honor, o zwycięstwo nad sobą i swoim ciałem, o triumf człowieka nad własną naturą. To są wartości, którymi kieruje się prawdziwy maratończyk.
Chris Moon, 50-letni angielski sportowiec, słusznie może być nazywany "maratończykiem". Uosabia on wszystkie wymienione wyżej cechy i kryteria, wartości i cele. Udział w Badwater Super Marathon to dla niego codzienność, do której przygotowywał się przez cały rok. I nawet brak kończyn nie przeszkadza mu w wzięciu udziału w konkursie charytatywnym. Amputowano mu prawą nogę i rękę, ale to nie powód, by nie biegać co roku w palącym kalifornijskim słońcu.
Ponieważ Badwater Super Marathon jest uważany za jedną z najtrudniejszych imprez biegowych na świecie, wymagania stawiane zawodnikom są wysokie.


Warunkiem koniecznym jest udział

w dwóch wyścigach na 50 mil, ewentualnie można wziąć udział w wyścigu na 100 mil. Niezwykle ważne jest również, aby w samochodzie znajdował się opiekun - osoba posiadająca wykształcenie i doświadczenie medyczne - jako grupa wsparcia.

Ciekawostki i liczby

Trasa ma długość 215 km i rozciąga się od najniższego punktu nad poziomem morza w Ameryce Poważnej, Doliny Badwater, do mety na górze Whitney, ponad 2500 km nad poziomem morza;

- W ostatnich latach w maratonie wzięło udział w sumie około 80 osób, z czego około połowa zrezygnowała;


- Zwycięzcy i wyniki: przeważnie to mężczyźni byli pierwsi, ale triumfowała też jedna kobieta - Rosjanka Irina Reutovich, która pokonała 215 km w 29 godzin 48 minut i 26 sekund!


- Ubiegłoroczny rekord, wynoszący 22 godziny, 52 minuty i 55 sekund, należy do amerykańskiego biegacza długodystansowego Mike'a Mortona;


Omów artykuł Powiedz znajomym: Subskrybuj magazyn
  • Czytaj także
  • Comments Off on