Jak założyć bloga fotograficznego bez porażki: 10 wskazówek na sukces

Udostępnij

W dzisiejszych czasach jednym z najpopularniejszych hipisów stylu życia jest założenie bloga fotograficznego, aby zarabiać pieniądze. Blogowanie, mówi się, pozwala podróżować w pełnym wymiarze godzin, płacić rachunki i pokryć całkiem sporo wydatków.

Często całe to "blogowanie" jest przedstawiane jako niezwykle łatwe. Wpływowi fotoblogerzy pokazują się na Instagramie, leżąc w hamaku i pracując na swoim laptopie. Wydaje się, że to nic innego, jak tylko robienie zdjęć z podróży, napisanie kilku krótkich słów i podzielenie się tym wszystkim w mediach społecznościowych i na własnoręcznie stworzonej stronie internetowej.

To jest jedno z największych kłamstw w Internecie w tej chwili. Photo Blogging jest trudne. To wcale nie jest łatwe. Chociaż jest to zrozumiałe, że nastolatki, nieszczęśliwi studenci college'u i młodzi dwudziestokilkulatkowie są przyciągani do tego pozornie niesamowitego stylu życia, ważne jest, aby zdać sobie sprawę, co blogowanie faktycznie pociąga za sobą.

Prowadzę bloga podróżniczego od pół dekady i z biegiem lat coraz bardziej skupiam się na fotografii z podróży przygodowych. W tym wpisie chciałbym podzielić się kilkoma osobistymi przemyśleniami i wskazówkami na temat blogowania. Poniżej znajduje się przegląd dziesięciu rzeczy, o których moim zdaniem powinieneś wiedzieć, zanim założysz bloga fotograficznego.

Blog fotograficzny jest bardzo kuszący ze względu na wszystkie zalety, ale jest to trudna rzecz, aby odnieść sukces.

Nigdy nie jesteś za młody, aby zostać fotografem

1. Blog dla Ciebie, nie dla innych
Najważniejszą rzeczą, aby uświadomić sobie przed rozpoczęciem bloga fotograficznego jest to, że jedynym sposobem będzie kiedykolwiek trzymać się z nim jest, jeśli lubisz to. Jeśli po prostu chcesz bloga, bo chcesz perks, motywacji, a zatem i witryny, będzie krótkotrwałe.

Musisz założyć bloga, ponieważ lubisz dokumentować, dzielić się i rozmawiać o swoich doświadczeniach - nie dlatego, że jesteś po darmowe wycieczki lub sprzęt. Ważne jest również, abyś zachował swój własny głos. Brendan Van Son z Brendan's Adventures jest tego doskonałym przykładem. Bloguj o tym, co chcesz, w przeciwieństwie do tego, co myślisz, że inni ludzie chcą przeczytać lub zobaczyć.


2. Gdzie zacząć swój blog fotograficzny
Większość stron internetowych działa na WordPress. Co odróżnia WordPress od innych platform jest to, że obsługuje tak zwane wtyczki. Te wtyczki są w zasadzie dodatki, które można pobrać, aby dostosować całą witrynę. Istnieje krzywa uczenia się do konfigurowania witryny WordPress i może trzeba wiedzieć trochę kodowania, zwłaszcza jeśli chcesz dostosować swoją witrynę i zoptymalizować go pod kątem SEO.

Alternatywnie, jeśli nie masz umiejętności technicznych, aby zbudować własną stronę internetową lub chciałbyś skorzystać z już istniejącej platformy blogowej, dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie swoich prac na Photoblogu. Jest to wygodne miejsce do łatwego publikowania wpisów na blogu wypełnionych Twoimi najlepszymi zdjęciami i jest to świetny sposób na szybkie zbudowanie publiczności. Jest już zoptymalizowany pod kątem SEO i ma istniejącą publiczność (więc nie czujesz, że mówisz sam do siebie w odizolowanym blogu). Co najważniejsze, sprawia, że blogowanie staje się zabawą, pozwalając Ci angażować się w utalentowaną społeczność blogerów fotograficznych.

Warto jednak wiedzieć, że Photoblog nie oferuje obecnie żadnej formy wynagradzania lub rekompensaty za publikowanie swoich prac. Obecnie trwają prace nad wprowadzeniem reklam na stronie lub stworzeniem modelu zarobkowego typu pay-per-view. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że już teraz możesz zacząć budować swoją publiczność, aby być gotowym do zarabiania na swoich treściach, gdy Photoblog zacznie oferować tę opcję swoim twórcom.

3. Nie potrzebujesz wymyślnego sprzętu
To nie dlatego, że chcesz zbudować udany blog fotograficzny, musisz kupić najdroższy lub najnowszy sprzęt na rynku. Fantazyjny aparat nie zrobi z Ciebie świetnego fotografa - tak jak Ferrari za 200 000 dolarów nie zrobi z Ciebie dobrego kierowcy. Każdy posiadacz smartfona ma już do dyspozycji całkiem niezły aparat. Używaj go. Często.

Oczywiście, prawdziwy aparat się przydaje, zwłaszcza jeśli chcesz doskonalić swoje umiejętności fotograficzne i w końcu sprzedawać zdjęcia w wysokiej rozdzielczości. Jeśli jednak dopiero zaczynasz, możesz używać swojego smartfona.

Właściwie, i to jest całkiem interesujące, są blogi, które koncentrują się tylko na fotografii iPhone. Miej to na uwadze, wybierając swoją niszę (patrz poniżej).

fotografia

4. Media społecznościowe są kluczowe
W świecie, który staje się bardziej wizualny i interaktywny każdego dnia, silna obecność w mediach społecznościowych jest kluczem do fotograficznego sukcesu. Chociaż nie musisz być bardzo aktywny na wszystkich platformach, Facebook i Instagram są dwiema (obecnymi) głównymi platformami, na których powinieneś się skupić jako początkujący fotobloger.

Innym sposobem na to, aby świat dowiedział się o twoich wspaniałych zdjęciach jest syndykowanie twoich oryginalnych wpisów na blogu. Syndykowanie to nic innego jak kopiowanie treści z własnego bloga na inną platformę, pamiętając o wyraźnym zaznaczeniu, że została ona opublikowana gdzie indziej. W ten sposób jesteś w stanie dotrzeć do zupełnie innej (i być może większej) grupy odbiorców z dokładnie taką samą treścią.


5. Tworzenie publiczności zajmuje lata
Jeśli śledzisz innych fotografów online od wielu miesięcy, podziwiając ich pracę i zastanawiając się, jak mógłbyś prowadzić podobne życie, największą wskazówką, jaką mogę Ci dać, jest to, żebyś zaczął od razu. Możesz nie czuć, że jesteś wystarczająco dobry lub z jakiegokolwiek innego powodu, ale to naprawdę nie ma znaczenia.

Zbuduj swój blog fotograficzny teraz. Po prostu zacznij. Kiedy już zaczniesz, możesz uczyć się w miarę postępów - co wszyscy fotografowie, nawet ci najbardziej utytułowani, robią każdego dnia.

Powodem, dla którego tak ważne jest zrobienie tego pierwszego kroku, jest to, że budowanie publiczności zajmuje nie miesiące, ale lata. Nie oczekuj więc natychmiastowego sukcesu. Cierpliwość jest niezbędna do osiągnięcia sukcesu. Zdaj sobie sprawę, że będziesz musiał blogować przez długi czas, zanim faktycznie zobaczysz jakieś nagrody.

6. Zawsze, zawsze, zawsze miej przy sobie aparat fotograficzny
Cokolwiek robisz, gdziekolwiek idziesz, weź aparat fotograficzny z tobą. To nie powinno być problemem dla większości z was, jak wszyscy chodzić z dość potężny aparat w naszych kieszeniach teraz. Nie bój się robić zdjęć i dokumentować swoje życie.

Używajcie aparatu, który macie, tak często jak tylko możecie. Dwa główne powody: po pierwsze, nigdy nie wiesz, na co się natkniesz; a po drugie, im więcej zdjęć zrobisz, tym lepszy będziesz.

7. Nie oczekuj, że zarobisz dużo pieniędzy
Jest to prawdopodobnie jedna z najbardziej istotnych rzeczy, które trzeba wiedzieć na tej liście. Nie zaczynaj fotoblogowania, bo chcesz zarabiać pieniądze. Jest to super konkurencyjny rynek i trzeba być dobrym, aby rzeczywiście zrobić dolara.

Myśl długoterminowo. Miej wizję i cele. I pracuj nad ich realizacją. Nie zaczynaj od myśli, że będziesz jeździć na sponsorowane wycieczki cztery miesiące w. Albo że zarobisz tyle pasywnego dochodu, że będziesz mógł rzucić swoją dzienną pracę.

8. Blogowanie to praca na pół etatu
Mówiąc o pracy, należy również zdać sobie sprawę, że blogowanie wymaga dużo swojego czasu. Jeśli jesteś poważnie o tym, być przygotowany do spędzenia dodatkowych dwóch do trzech godzin dziennie pracy na lub przynajmniej myśli o swoim blogu fotograficznym.

A to nawet nie obejmuje wychodzenia na zewnątrz, aby faktycznie zrobić zdjęcia, które chcesz udostępnić online. Blogowanie to praca na pół etatu, nawet jeśli nie zarabiasz na tym żadnych pieniędzy (na początku).

9. Nisze są ważne
Zanim założysz bloga fotograficznego, pomyśl o swojej niszy, o tym, jakie tematy lubisz fotografować i w czym jesteś dobry. Czy jest to fotografia żywności czy architektury? Może lubisz podróże przygodowe i chcesz się na tym skupić? Niektórzy ludzie lubią robić portrety lub dokumentować śluby.

Można też rozważyć różne punkty widzenia: cyfrówki kontra klisze, aparaty fotograficzne kontra smartfony. Nisza nie musi koniecznie dotyczyć tematu Twoich zdjęć, ale może też dotyczyć samego sprzętu, którego używasz.

Ustal kategorie, o których będzie traktował Twój blog. Pamiętaj, że im węższa i bardziej specyficzna jest Twoja nisza, tym lepiej. Specyfika to sposób, w jaki stajesz się mistrzem.

10. Spodziewaj się uzależnienia
Jeśli jesteś w fotografii i jesteś co najmniej pół-decent w nim, można oczekiwać, aby uzyskać całkowicie uzależniony od blogowania. Jest to po prostu masa zabawy, aby podzielić się własną pracą i uzyskać pozytywne opinie na jego temat.