Jak wyprostować zdjęcia: Walka z przekrzywionymi horyzontami

Udostępnij

Teraz, gdy wiesz już o zasadzie tercji i unikalnym sposobie na uczynienie Twoich zdjęć bardziej interesującymi, porozmawiajmy o pewnych rzeczach, które mogą rozpraszać Twoich widzów podczas oglądania zdjęć.

Powszechnym błędem, który często widzę w fotografii jest to, że zdjęcia mają przekrzywione horyzonty. Czasami zdjęcia są pochylone celowo, aby uzyskać unikalną kompozycję. Jest to zupełnie inna sytuacja niż ta, gdy fotograf po prostu nie zwraca uwagi na otoczenie swojego zdjęcia, a nie tylko na główny obiekt.

Ponieważ zdarza się to dość często, a czytelnicy bloga mogą zauważyć takie możliwe do naprawienia elementy w zdjęciach na Twoim blogu, jest to jedna z tych wskazówek dotyczących edycji zdjęć, która sprawi, że Twoje zdjęcia będą bardziej atrakcyjne dla czytelników.

Myślę, że trzymanie aparatu prosto przez cały czas może być wyzwaniem, gdy masz małe dzieci do ogarnięcia, gdy drży Ci ręka, a może nie jesteś na płaskim terenie! Niezależnie od przyczyny, jest to coś łatwego do naprawienia.

DLACZEGO WARTO PROSTOWAĆ ZDJĘCIA?

Najważniejsze: Jeśli Twoje zdjęcie jest naprawdę pochylone, to wygląda to tak, jakby Twój obiekt miał wypaść z kadru. Udowodniono, że ludzie generalnie wolą proste i równe linie, a krzywe zdjęcia wiszące w naszych domach mogą nas irytować. To może czuć się bardzo nienaturalne, gdy widzimy przekrzywione horyzonty.

Niektórzy fotografowie uważają, że jest to artystyczny sposób robienia zdjęć. To jest osobisty wybór. Jednakże, o ile pochylenie nie jest dość drastyczne i nie wygląda na zamierzone, zdjęcie wygląda po prostu jak pochylony horyzont. Generalnie staram się, by moje horyzonty były tak proste, jak to tylko możliwe, ze świadomością, że artystyczna kompozycja pozwala mi czasem złamać te zasady!

PROSTE ZDJĘCIE (STRAIGHT PHOTO)

zdjęcie

Zidentyfikowanie horyzontu lub linii w scenie, które wymagają korekty lub wyrównania, może być trudne. Czasami trzeba po prostu podążać za swoim przeczuciem. Jeśli wygląda to wizualnie przyjemnie dla Ciebie, nawet z lekkim nachyleniem, być może zachowaj to tak jak jest!

Tutoriale prostowania zdjęć
Możesz używać różnych programów do tworzenia prostych zdjęć, takich jak Lightroom, Photoshop Elements i iPhoto, ale jeśli wolisz używać darmowego programu, sprawdź listę wspaniałych stron do edycji zdjęć online.