Bezprecedensowy rekord - cały Koran wyhaftowany nićmi: waży 200 kg i kosztuje 5 mln euro

Udostępnij

Bezprecedensowy rekord - cały tekst Koranu wyhaftowany nićmi: waży 200 kg i kosztuje 5 mln euro

Ciekawe pomysły /... Historie z życia wzięte

Muhammad Mahir Hadri, przedsiębiorca mieszkający w Syrii, wyhaftował nićmi cały tekst Koranu. Hadri zaczął tworzyć panel w 2000 roku, w szóstej dekadzie swojego życia. Prace trwały nieprzerwanie przez 14 lat, a dzieło Mohammeda może trafić do Księgi Rekordów Guinnessa jako jedyny na świecie rękopis Koranu stworzony odręcznie.Praca nad książką rozpoczęła się od zaprojektowania pierwszej strony, na co rzemieślnik poświęcił dwa miesiące. Muhammad wykonuje wszystkie swoje prace za pomocą zwykłej maszyny do szycia. Nie korzysta z żadnych nowoczesnych technologii. Teksty ajatów i sury są haftowane w kilku etapach. Początkowo litery są "pisane" bez żadnych małych elementów i kropek. Następnie usuwa się wszystkie zbędne wątki, po czym dodaje się wszystkie drobne elementy, resztę liter, obramowanie, interpunkcję, tytuł rozdziału (sury), numery stron, obramowanie i numerację części. I wreszcie, okładka została wyhaftowana ręcznie.

Mohammed Hadri zarabia na życie, szyjąc w syryjskim mieście Allepo. Rzemieślnik wpadł na pomysł wyhaftowania Koranu całkowicie na własny koszt, a swoją żmudną pracę uważa za dar od Allaha Wszechmogącego.

Po raz pierwszy haftowane dzieło sztuki zostało wystawione w całości, wcześniej Koran był prezentowany we fragmentach. Waży około 200 kg, a jego wartość szacuje się na 5 mln euro. Składa się z 12 tomów i zawiera 426 stron.Omów artykuł Powiedz znajomym: Zaprenumeruj magazyn
  • Czytaj także
  • Comments Off on