Stare torebki", czyli jak społeczeństwo traktuje dojrzałe kobiety: projekt fotograficzny

Udostępnij

"Stare torebki", czyli Jak społeczeństwo traktuje dojrzałe kobiety: projekt fotograficzny

Ciekawe pomysły /. Historie z życia wzięte Dokumentalistka Laurie Petchers, lat 57, i architektka Faith Bohm, lat 63, są zmęczone sposobem, w jaki społeczeństwo traktuje kobiety w średnim wieku. Postanowili więc opublikować serię imponujących obrazów fotograficznych, aby zwrócić uwagę na ten problem.

Seria "Old purses" przedstawia kobiety w średnim wieku pozujące w bieliźnie z torbami na zakupy na głowie, dając tym samym wyraz zaniedbaniu kobiet dojrzałych.Prace nad tym projektem rozpoczęli w 2011 roku. "Podobnie jak wiele innych kobiet w naszym wieku, jesteśmy zmęczone kulturą konsumpcyjną, która upiera się, że młody wygląd jest jedyną rzeczą, o której należy myśleć" - przyznają Petchers i Bohm w mailu do magazynu SELF. - Na początku projektu większość czasu spędzałyśmy na przeprowadzaniu wywiadów z kobietami w średnim wieku, a potem godzinami rozmawiałyśmy ze sobą i z naszymi przyjaciółkami o starzeniu się, dojrzewaniu, menopauzie, itd... Będąc kreatywnymi, postanowiłyśmy użyć obraźliwego wyrażenia "stare worki" w innym kontekście i stworzyć obraz, który pokazywałby dokładnie, jak czują się kobiety w średnim wieku."Torby są kreatywnym sposobem na przedstawienie niewidzialności, jaką dojrzałe kobiety odczuwają w naszej zorientowanej na młodzież kulturze konsumpcyjnej" - wyjaśniają. - Dla obserwatorów loga na torbach są bardziej interesujące niż same kobiety, a to wiele mówi o amerykańskich wartościach. Ludzie są zmuszeni do patrzenia na ciało, nie widząc wyrazu twarzy osoby, do której ono należy.
Petchers i Bohm donoszą, że projekt spotkał się z wieloma pozytywnymi opiniami, zwłaszcza wśród ich rówieśników.

"Kobiety, które przychodzą na naszą wystawę, często rozmawiają o tym, który pakiet by wybrały i które ciało jest najbardziej podobne do ich własnego" - mówią magazynowi SELF. - Do naszego projektu przyłączyło się wiele starszych kobiet z różnych środowisk, które z dumą rozbierały się i pozowały do kamery.


Obrazy z projektu są dostępne w formie książkowej, a także były wystawiane w różnych galeriach sztuki w całym kraju. Petchers i Bohm mają nadzieję zmienić sposób, w jaki ludzie myślą o ciałach kobiet w średnim wieku.

"Pomimo ogromnej ilości informacji wizualnych w naszym społeczeństwie, rzadko można zobaczyć prawdziwe ciało dojrzałej kobiety, z wyjątkiem reklam produktów odmładzających" - wyjaśniają.

Ten projekt z pewnością to zmieni.


Omów artykuł Powiedz znajomym: Subskrybuj magazyn
  • Czytaj także
  • Comments Off on