Fotografowanie noworodka: jak zapewnić sobie niezapomniane wspomnienia na całe życie

Udostępnij

O fotografii noworodkowej: jak zapewnić sobie pamiątkę na całe życie

Ciekawe pomysły /... Historie z życia wzięte

Muszę przyznać, że będąc dwa razy mamą, byłam dość sceptycznie nastawiona do fotografii dziecięcej. Nie widziałam sensu w tych zdjęciach, a pamiętając bardzo niedawne malutkie dzieciństwo mojej najmłodszej córki - nie widziałam możliwości, aby ta sesja zdjęciowa doszła do skutku. Ale właśnie po to mamy nasze zaprzeczenia, niezrozumienie i odrzucanie wszelkich faktów - aby spotkać ludzi, którzy mogą zmienić nasz układ odniesienia. W ten sposób poznałam Alexeya Detkova, fotografa dziecięcego i rodzinnego, który sprawił, że zaczęłam inaczej patrzeć na świat. Szczególnie o fotografii noworodkowej.


ZobaczAlexey zajmuje się fotografią od 12 lat, z czego 3 lata specjalizuje się w fotografii dziecięcej i noworodkowej (wiele z jego prac możecie zobaczyć na instagramie: @Aleksey_Detkov). Dyplomowany lekarz, który kiedyś zmienił swój układ odniesienia - zaczął robić to, co naprawdę sprawia mu przyjemność. I słusznie - sądząc po jakości i ilości jego prac. Bo właściwa fotografia to także lekarstwo i zbawienie. Ale mnie interesowało pytanie - co się stało, że po 9 latach pracy w zawodzie Aleksy nagle zmienił kierunek.
Długo uczyłem się niuansów fotografowania niemowląt. To elementy bezpieczeństwa, aspekty fizjologiczne i jak uspokoić dziecko, gdy nie śpi
1/2- Urodził mi się syn - Aleksy powiedział spokojnie i swobodnie, nie próbując dodawać do tego faktu elementów opatrzności czy przeznaczenia
.
Ale czy to nie jest to samo?

- Jak długo trzeba się uczyć tego rodzaju fotografii?

- Miałam trzech podstawowych nauczycieli, oprócz licznych filmów, książek i artykułów. Są to zajęcia dwudniowe, gdyż zakłada się, że osoby znają już temat przewodni - fotografię. Takie kursy mistrzowskie ujawniają niuanse fotografowania niemowląt - elementy bezpieczeństwa, fizjologiczne aspekty noworodków, jak prawidłowo fotografować tak małe dzieci i jak je uspokajać, gdy się obudzą.
Najważniejsze jest, aby fotografować dziecko do 14 dnia życia

1/3-
A jak uspokoić dziecko, gdy się obudzi? - zapytała profesjonalna mama we mnie, której rzadko się to udawało.

- To, co naprawdę wymaga wyjaśnienia, to dlaczego dziecko nie śpi. Mogę wymienić 4 główne powody, dla których dziecko nie śpi" - odpowiedział Aleksy bez ogródek. - Są to: zimno, głód, podniecenie i kolka. Dlatego podczas zdjęć temperatura utrzymywana jest na poziomie 27-29 stopni. Przed filmowaniem odbywa się rozmowa przygotowawcza z rodzicami. W studio stworzone są wszelkie warunki, abyś mogła nakarmić dziecko i sama coś przekąsić. A dziecko powinno być sfotografowane przed 14 dniem życia, zanim dostanie kolki.
Istotą fotografii noworodkowej są obrazy tworzone, gdy dziecko śpi

1/2- Istotą fotografii noworodkowej są obrazy tworzone, gdy dziecko śpi", kontynuował z pasją Alexey, "Tak więc, na przykład, już w wieku półtora do dwóch miesięcy praktycznie niemożliwe jest zrobienie podobnych zdjęć. Po 14 dniach nie jest już tak łatwo ułożyć dziecko w pozycji płodowej, nie jest to już tak plastyczne. A kiedy próbują włożyć starsze dzieci do malutkich koszyków i wanienek, wywołuje to uśmiech na twarzy. Starsze dzieci muszą być fotografowane w zupełnie inny sposób.

To właśnie ten moment przeraził mnie najbardziej - dziecko musi być "złożone" w określonej pozycji! A kto to robi? Nie mama i tata, ale fotograf!

- Czy rodzice mogą sami wykonać sesję zdjęciową dziecka?

- Nie raz byłem w sytuacji, gdy po przyjeździe na sesję widziałem cały arsenał przygotowanych rekwizytów. Nawet łóżeczko zrobione specjalnie na tę okazję. I rodzice, którzy kilkakrotnie próbowali sami zrobić zdjęcia. Nawet jeśli ktoś zajmował się fotografią, ma gwarancję, że nie będzie potrafił zrobić tego sam. Zanim nauczy się, jak robić to prawidłowo, dziecko będzie już w wieku odpowiednim do robienia zdjęć. Bez odpowiedniej wprawy nie da się pięknie ułożyć dziecka. Są pewne pozy, o których rodzice mogą nie wiedzieć, ale nie powinni ich powtarzać, bo jest to po prostu niebezpieczne. Jest wiele póz, których nawet profesjonalni fotografowie nie przyjmą, aby nie zaszkodzić dziecku. To ogromna odpowiedzialność.
1/2 Miałam przypadek, że dziewczyna zarezerwowała sesję jeszcze przed ciążą -
Czyli wychodzi na to, że jeśli noworodek ma mieć sesję przed 14 dniem, to trzeba wybrać fotografa jeszcze przed porodem?


- Tak, to prawda. Termin sesji zdjęciowej planowany jest zgodnie z wstępnym terminem dostawy. Kiedy dziewczyna rodzi, od razu mi o tym mówi. Czasami to ja pierwsza dowiaduję się, że dziecko się rodzi. Miałem przypadek, kiedy dziewczyna zarezerwowała sesję zdjęciową jeszcze przed zajściem w ciążę" - uśmiecha się Aleksy, a ja wyobrażam sobie babcie, ciocie i dziadków z ich tradycyjnymi sposobami postępowania.

- Jak przygotowujecie rodziców do sesji zdjęciowej? - Zapytałem od razu, sugerując, że niektórzy potrzebują pewnie więcej niż jednego dnia, żeby w ogóle zdecydować się na taki krok.
Przygotowuję rodziców do sesji, opowiadam jak do niej dochodzi, jak najlepiej się przygotować i czego można się spodziewać

1/2-
Wszyscy obecni na sesji powinni rozumieć co się dzieje i nie bać się
.
Pewna matka powiedziała mi kiedyś, że myślała, że dzieci same wchodzą w te wszystkie pozy. Opowiadam więc, jak przebiega fotografowanie, w jakich warunkach, ile trwa, jak najlepiej się do niego przygotować i czego można się spodziewać.

- Czy są jakieś niuanse, które przeszkadzają Ci w robieniu zdjęć?
Strzelanie do noworodków jest jak praca sapera z miną lądową

1/2-
Tak, oczywiście
.
Jest to szczególnie ważne, gdy fotografujemy się ze starszym rodzeństwem - co wielu rodziców chce robić. Ale na przykład dzieci w wieku trzech lat są jeszcze mało sterowalne i słowa "siadaj i uspokój się" nie mają na nie większego wpływu. A fotograf i modelka noworodka są jak saperzy z miną lądową. Trzeba ostrożnie i niepozornie nastawić głowę, wyprostować palce i założyć opatrunek. Trzeba dobrać akcesoria, kierunek padania światła, zobaczyć, pod jakim kątem robić zdjęcia. Gdybyś robił zdjęcia nieruchomych lalek, to byłoby to jedno. Ale dziecko budzi się przy najmniejszym niechlujnym ruchu i zaczynamy wszystko od nowa.
Fotografowanie noworodków jest bardzo energochłonne. Wymagają ciszy, spokoju i ogromnej koncentracji

1/2Łatwo zrozumieć, dlaczego sesja noworodkowa może trwać 5-8 godzin - większość czasu spędza się na przygotowaniach i oczekiwaniu.

- Fotografowanie noworodków jest bardzo energochłonne, a rodzice często mają inne wyobrażenie na ten temat" - mówi Alexey - szczególnie w obliczu różnego rodzaju warsztatów internetowych, które pozwalają im wierzyć, że wszystko można zrobić szybko i z minimalną uwagą. To nieprawda - przy noworodkach potrzebny jest spokój, cisza i najwyższa koncentracja.

- Czy na planie filmowym wydarzyły się jakieś magiczne rzeczy? - Pytam, przypominając sobie ten delikatny wiek moich własnych dzieci.
Magiczny moment podczas kręcenia filmu to ten, kiedy dzieci uśmiechają się przez sen -

Magiczny moment to ten, kiedy kilkudniowe dziecko zaczyna się uśmiechać przez sen" - mówi Alexey, a w jego słowach wyraźnie słyszę czułość i uśmiech

.

- Albo gdy wydaje się, że nic nie da, bo kolka u dziecka, ale już po kilku minutach - dziecko się uspokaja i udaje się nakręcić poczęte.

- Istnieją oczywiście sposoby, aby uspokoić dziecko - wyjaśnia Aleksiej - to ciepło i poklepywanie - imitacja bicia serca, zapach lawendy w pokoju i biały szum - ale to wszystko działa w połączeniu, a żadna metoda nie gwarantuje sukcesu. Więc to jest podwójnie magiczne, kiedy nic nie działało, a nagle dziecko się uspokaja i wychodzą wszystkie zdjęcia.

- To wszystko to kolosalna praca" - mówi Aleksiej z właściwą sobie mądrością profesjonalisty. Nawet jeśli lubisz to, co robisz, musisz bardzo ciężko pracować, aby robić to nie tylko dobrze, ale coraz lepiej i lepiej.

- Jak walczysz ze swoim perfekcjonizmem? - pytam, wyczuwając ducha ciągłego doskonalenia i braku odpoczynku, który nieustannie popycha profesjonalistów do nowych pomysłów i rozwoju.

- To nie jest łatwe - odpowiada szczerze Aleksy - często obwiniam się po zdjęciach, kiedy myślisz, że można by tu i tam coś poprawić, podciągnąć. Ale idealne ujęcie jest zawsze w perspektywie, więc myślę o tym, na co powinienem zwrócić uwagę następnym razem.- Ale czy nie masz jakichś ulubionych kawałków? - Pytam, oczekując, że usłyszę wyjaśnienie błędów.

- Tak, mam ulubione prace, mimo że nie są idealne - szczerze mówi Aleksiej - To tak jak ze ślubem, który fotografuję - patrzysz i zdajesz sobie sprawę, że nie mogłeś zrobić tego lepiej. A w przypadku fotografowania noworodków wydaje mi się, że jest tak wiele czynników składowych - począwszy od pogody na zewnątrz, poprzez to, co mama zjadła na śniadanie, a skończywszy na stanie psychicznym rodziców.

- Czy na miejscu często czujesz się jak psycholog?
Fotograf musi być po trosze psychologiem

- Absolutnie. Zwłaszcza, że mam wykształcenie medyczne i całe życie pracuję z ludźmi. Co więcej, uważam, że fotograf ma obowiązek nim być. Błędem jest, jeśli ktoś myśli, że wszystko zależy tylko od posiadania drogiego sprzętu. To nie jest tylko statyw, na którym naciska się przycisk. To tylko narzędzie w rękach mężczyzny.- Poza tym, zauważyłem, że w fotografii ludzie nie wiedzą, czego chcą - kontynuuje z entuzjazmem Aleksy - nie ma jakiejś bazy jakości, czy czegoś takiego. Wiecie jak to było kiedyś - ludzie chodzili do galerii sztuki i patrzyli, a teraz żyją na Instagramie - widzą mnóstwo rzeczy, które nie mają żadnej wartości artystycznej. Robi się bałagan i brakuje zrozumienia, gdzie jest naprawdę interesująca praca. Ponieważ fotografia stała się dostępna niemal dla każdego, traci ona na wartości i jakości.

- Czy w fotografii noworodkowej jest duża konkurencja?

Bardzo wielu fotografów konkuruje ceną. Ale cena nie determinuje jakości fotografii -
przeanalizowałem popyt i podaż, - mówi Alexey, - i zauważyłem, że ludzie jeszcze nie rozumieją, że robienie zdjęć noworodkom jest konieczne
.
Tak jak na przykład 15 lat temu nie rozumiano, że do ślubu potrzebny jest fotograf. Ale jest zbyt wielu fotografów, którzy chcą tylko robić zdjęcia noworodków i oferują bardzo niską jakość za niewielką opłatą. To reakcja łańcuchowa - wiele kursów mistrzowskich, wielu fotografów, wiele zdjęć, które nie spełniają standardów jakości.

- Wielu fotografów konkuruje ceną", kontynuuje Aleksiej, "ale rekwizyty muszą być drogie, aby uzyskać wysokiej jakości zdjęcie. Ale mycie, czyszczenie, transport rekwizytów prowadzi do tego, że się zużywają i trzeba kupować nowe. Do tego dochodzą ciągle zmieniające się mody, które panują również w tego typu filmach. Ludzie nie zdają sobie z tego sprawy i wybierają tych, którzy po prostu umieją się sprzedać.- Jak odróżnić profesjonalistę od nieprofesjonalisty? - Pytam, straciwszy nadzieję na znalezienie fotografa nawet dla siebie, nie mówiąc już o fotografie dziecięcym.

- Cena nie decyduje o jakości zdjęcia, to fakt. Musisz przejrzeć portfolio fotografa, zwracając uwagę na ilość i jakość. Trzeba zwracać uwagę na recenzje. Trzeba porozmawiać z samym fotografem, w końcu zadać mu pytania. Możesz przyjrzeć się markom obcokrajowców, temu, jak fotografują - to daje ci zrozumienie, czego dokładnie szukasz" - odpowiada Alexey, a ja mógłbym słuchać go jeszcze godzinami.

Ale czas nagli, jutro Aleksiej ma sesję z nowonarodzoną dziewczynką, dla której specjalnie kupił nową kwiecistą czapeczkę. Ale myślę, że nie w tym tkwi wartość tego fotografa. Wartość Aleksieja polega na jego pełnej szacunku i entuzjazmu postawie. I wygląda na to, że pilnie potrzebuję kolejnego chłopca. Jak ja żyłam wcześniej bez zdjęcia noworodka?
Autor: Marina Makarchuk Omów artykuł Powiedz znajomym: Subskrybuj magazyn:
  • Czytaj także
  • Komentarze