Nauka za wszelką cenę: Co robią dzieci na całym świecie, aby zdobyć wykształcenie

Udostępnij

Nauka za wszelką cenę: co robią dzieci na całym świecie, aby zdobyć wykształcenie

Ciekawe pomysły /... Historie z życia wzięte

Wszyscy wiemy, że nauka jest światłem, które wyprowadza człowieka z ciemności. Ale czy Twoje dziecko myśli, że to tylko słowa?
Tak się składa, że prawie wszystkie dzieci nie lubią chodzić do szkoły. Jeśli Twoje dziecko jest jednym z nich, pokaż mu te historie, pozwól mu przeczytać, jak dzieci na całym świecie walczą o swoje prawo do chodzenia do szkoły, a może to pomoże mu zmienić zdanie.


AfganistanDziewczęta

ryzykują życie,

by

zdobyć wykształcenie w Afganistanie. Do 2001 r. kobiety nie miały prawa do nauki ani do pracy. Od czasu obalenia reżimu talibów ograniczenia te zostały zniesione, ale nie powstrzymało to radykałów przed surowym karaniem tych uczniów, którzy uczęszczają do szkoły. W 2015 r. trzy dziewczynki zostały oblane kwasem w drodze do szkoły.

W szpitalu jeden z poszkodowanych powiedział: "Nadal będę chodził do szkoły. Nawet jeśli zrobią to sto razy, nie powstrzyma mnie to!

Przerażające jest to, że ta potworność nie jest jedyną i nie ostatnią w tym kraju. Sprawcy nie zostali odnalezieni, ani nie podjęto większych starań, aby ich odnaleźć. Prawie wszystkie przestępstwa przeciwko kobietom w tym kraju pozostają nierozwiązane.
Pakistańska

dziewczynka, Malala Yousafzai, prawie straciła życie za to, że chciała się uczyć. W wieku 11 lat napisała własnego bloga o swoim życiu w Pakistanie. Pisała o islamskich talibach zabraniających kobietom chodzenia do szkoły i innych zbrodniach popełnianych przez tę organizację. Malala została za to zastrzelona z bliska w drodze ze szkoły. Jeden z pocisków trafił ją w czoło i wyszedł przez policzek.

Mała dziewczynka prawie straciła życie, ponieważ udowadniała, że ma prawo do edukacji. Dziewczynka zapadła w śpiączkę i nie było nadziei na jej wyzdrowienie, ale wbrew wszystkiemu przeżyła i wróciła do aktywnego trybu życia. Od czasu powrotu do zdrowia Malala kontynuuje walkę o prawo muzułmanek do edukacji. W wieku 17 lat otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla, stając się tym samym najmłodszą kobietą w historii, która otrzymała tę nagrodę.

"Marzę o tym, by edukacja zapanowała w naszym kraju" - to słowa Malali.

W czasie, gdy w krajach rozwiniętych jej rówieśniczki biegają na imprezy i planują studia, Malala nadal walczy o prawa kobiet do edukacji w swoim kraju.
FilipinyDziecko

Daniel Cabrera nieświadomie stał się międzynarodowym celebrytą po tym, jak został postrzelony przez studentkę Joyce Gilos. Ojciec Daniela zmarł, dom rodzinny spłonął, a on i jego matka muszą żyć na ulicy i żebrać. Ale mimo to stara się jak może, by chodzić do szkoły.

Daniel odrabia lekcje pod oknami lokalnej restauracji McDonald's, z której pada światło. Zdjęcie Daniela stało się viralem w Internecie z inspirującym podpisem: "Jeśli to naprawdę ma dla ciebie znaczenie, zawsze znajdziesz sposób, jeśli nie, to wymówkę.IndieIndie

pozostają krajem zaskakujących kontrastów. Wraz z kwitnącą gospodarką, przestrzenią i opieką zdrowotną, setki tysięcy ludzi nadal żyje poniżej granicy ubóstwa i odmawia się im najbardziej podstawowych praw. Na przykład, prawo do edukacji.

W slumsach New Delhi ubóstwo uniemożliwia wielu rodzinom posyłanie dzieci do szkoły. Ale są tak chętni do nauki, że nie obchodzi ich, czy uczą się w wygodnych klasach, czy pod mostem.

Prowizoryczna szkoła pod mostem została zorganizowana przez byłego nauczyciela college'u Rajesha Kumę Sharmę. Jego uczniowie siedzą bezpośrednio na ziemi, a za tablicę służy im betonowa ściana. Ale dzieci nigdy nie narzekają. Sumiennie odrabiają zadania domowe, słuchają nauczyciela i nawet nie myślą o oszukiwaniu. Zdobywają wiedzę, dzięki której mogą znaleźć pracę i wyjść z ubóstwa. Możesz przeczytać o tej historii tutaj.UkrainaZ przerażeniem

uświadamiamy sobie, że Ukraina została dodana do listy krajów, w których nauka w szkole staje się zagrożeniem dla życia. Choć nie jest to Azja, dziewczynki i chłopcy mają takie same prawa, a konstytucja przewiduje prawo wszystkich dzieci do nauki, dziś wielu uczniów ze wschodu kraju naprawdę ryzykuje życiem, by uczęszczać do szkoły.

W wielu szkołach w strefie ATO zakładane są schrony przeciwbombowe, ponieważ ostrzał może rozpocząć się w każdej chwili.
Wiele dzieci musi uczyć się w tak zwanych "szarych strefach", gdzie pozornie nie toczą się działania wojenne, ale wciąż latają pociski, a wielu uczniów musi docierać do swoich szkół przez punkty kontrolne. Ale nawet w tych niebezpiecznych strefach są jeszcze dzieci w szkole, które chcą się uczyć.AfrykaW

wielu krajach afrykańskich edukacja dzieci jest wciąż luksusem. W krajach nękanych walkami, pandemiami i głodem prawo do edukacji zostało odsunięte na dalszy plan. A jednak w wielu biedniejszych dzielnicach powstają najprostsze szkoły, niektóre tuż pod drzewami, aby zapewnić sobie odrobinę cienia. To tutaj najmłodsze dzieci uczą się alfabetu i liczenia.


ChinyWspółczesne

Chiny rozwijają się w zaskakującym tempie. Jego gospodarka jest jedną z największych na świecie. Ale mimo to, w wielu odległych i zubożałych prowincjach dzieci po prostu walczą o swoje prawo do edukacji.

Są gotowi pokonywać dziesiątki kilometrów do szkół, uczyć się w starych budynkach, a nawet w jaskini.

W prowincji Guizhou do 2011 roku istniała szkoła w jaskini. Guizhou to bardzo biedny region o trudnych warunkach pogodowych. Miejscowe dzieci nie miały możliwości nauki. W 1984 r. w naturalnej jaskini powstała szkoła. Uczyło tam kilkunastu nauczycieli, a uczyło się ponad setka dzieci. W jaskini postawiono nawet kilka budynków i urządzono mały plac zabaw.

Szkoła została zamknięta na polecenie rządu, ale czy wybudowano nowoczesną szkołę, nie wiadomo.
Dla

niektórych dzieci droga do szkoły to prawdziwa droga przez mękę, ponieważ do celu nie prowadzi droga lądowa, lecz lot na odległość ośmiuset metrów nad głęboką przepaścią. Dzieci muszą trzymać się metalowych lin, aby przedostać się na drugą stronę Rio Negro. Czy jesteś gotowy na to wyzwanie, aby nie przegapić lekcji?
Palestyna. Strefa GazyMały

, zatłoczony obszar w Palestynie znany jako Strefa Gazy jest uważany za jeden z najgęściej zaludnionych na świecie. Na tym skrawku ziemi toczą się nieustanne walki, w wyniku których zniszczone zostały zarówno domy prywatne, jak i szkoły. Dla palestyńskich dzieci dziury w ścianach pocisków nie są pretekstem do odwoływania zajęć.Dla wielu z tych dzieci edukacja jest ratunkiem przed ubóstwem i zależnością od mężów i rodziny. Edukacja daje szansę na nowe życie, a co najważniejsze, czyni człowieka lepszym człowiekiem. Wiele dzieci na świecie może tylko marzyć o wyremontowanej klasie, darmowych obiadach, nowych podręcznikach, ładnych mundurkach, nowoczesnych gadżetach. Te rzeczy nie są dla nich tak ważne. Liczy się nauka...
Omów artykuł Powiedz znajomym: Subskrybuj magazyn:
  • Przeczytaj również
  • Komentarze