Uratowała świat przed epidemią i pracowała przez 110 lat: historia życia Leili Denmark

Udostępnij

Uratowała świat przed epidemią i pracowała przez 110 lat: historia życia Leili Denmark

Ciekawe pomysły /... Historie z życia wzięte

Najstarsza praktykująca pediatra na świecie i jedyna znana osoba w historii, która w ciągu swojego życia przekroczyła granice XIX, XX i XXI wieku. Ta kobieta otrzymała nagrodę medyczną kilka lat po rozpoczęciu praktyki lekarskiej. Miała też długie i szczęśliwe małżeństwo. I to wszystko to ta sama osoba! W czym tkwi sekret fenomenalnej długowieczności i niewyczerpanej energii Leili Danii?


Boże spraw, aby każdy mógł dożyć takiego wieku i nadal pozostawać zdrowym - Dania przeszła na emeryturę w wieku 103 lat, ale nadal przyjmowała pacjentów w domu i konsultowała ich telefonicznie. I sekretem nie jest tu dobra genetyka - matka Leili zmarła w wieku 45 lat, a jej ojciec dożył niewiele ponad 60. Nie można też zwalić tego na skuteczne leki - pediatra brała je bardzo rzadko. Jej córka, wnuki i prawnuki zapewniają, że kluczem do długowieczności jest optymizm, właściwe odżywianie i miłość do zawodu. A tak na marginesie, biografia Danii nie jest jedynym przykładem do naśladowania. W tym artykule zebraliśmy równie inspirujące historie ludzi w podeszłym wieku, którzy nadal robią to, co kochają, pomimo numerów w ich paszportach. Według Leili, sekret długowieczności tkwi w dwóch czynnikach: dobrym odżywianiu i kochaniu tego, co się robi.
Kiedy wykonujesz pracę, której nie kochasz, to
jest to praca
.

Kiedy robisz to, co kochasz, to jest to zabawa.
Nigdy w życiu nie przepracowałem ani jednego dnia.
Przyszły luminarz medycyny urodził się w Portal w stanie Georgia i był trzecim z 12 dzieci w rodzinie farmerów. Miłość do rodzeństwa zdeterminowała jej przyszły zawód - chciała pomagać dzieciom. Wówczas nie miała pojęcia, że w ciągu kilku lat wynajdzie szczepionkę przeciwko strasznej chorobie i wygłosi pierwszą teorię na temat zagrożeń dla dzieci związanych z biernym paleniem.Jej rodzina nie tylko nie wyróżniała się w nauce, ale nawet nie była wykształcona. A sama Dania nie planowała być sławna - chciała być nauczycielką w szkole podstawowej. Po zdobyciu wykształcenia nauczycielskiego w college'u, Leila niespodziewanie zapisała się na studia medyczne. Co mogło ją odwieść od zaplanowanej wcześniej drogi? Miłość, oczywiście. Spotkanie z obiecującym ekonomistą Johnem Dannym całkowicie zmieniło jej plany. Ale bystra i zdeterminowana Leila nie rzuciła się w wir wydarzeń i nie porzuciła kariery dla miłości. Wręcz przeciwnie, dostała pracę jako pediatra, aby towarzyszyć mężowi w podróżach służbowych. W Indonezji, dokąd wyjechała z mężem, bardzo ceniono kompetentnych pediatrów, więc postanowiła zostać pediatrą, a nie nauczycielką, jak chciała.Dania upiekła więc dwie pieczenie na jednym ogniu i ta decyzja zadecydowała o jej błyskotliwej karierze w medycynie. Rekordzistka w życiu, była jedyną przedstawicielką płci pięknej wśród studentów medycyny w Medical College of Georgia w 1918 roku. I z mężem żyli długo i szczęśliwie. Dobrze się razem bawili - tak tłumaczyła swój sekret małżeńskiego szczęścia. John Denmark zmarł w wieku 90 lat. Żadnej magii, po prostu zawsze przestrzegał diety i słuchał rad swojej żony. Jak można nie wierzyć w cudowną moc marchewki i pietruszki?

Leila Denmark jest lekarzem pediatrą.

Mleko krowie powoduje anemię u dzieci. Kiedy cielę przestaje ssać wymię, idzie na pastwisko. Nie je nic poza trawą. I jak zdrowy i silny rośnie. Nigdy nie piłam Coca-Coli, herbaty ani kawy. Piłem tylko wodę.
Leila urodziła swoje jedyne dziecko, kiedy była już nieco silniejsza w swoim zawodzie i rozpoczęła prywatną praktykę. Dwa lata po narodzinach córki rodzinę dotknęło nieszczęście. Epidemia krztuśca wybuchła w amerykańskim stanie Georgia, gdzie przenieśli się po podróży służbowej. Ostra infekcja bakteryjna przenosiła się drogą kropelkową, powodując napady kaszlu i grożąc śmiercią. Wiadomo, że dzieci są najbardziej podatne na tę chorobę, a mała Alice nie była wyjątkiem. Rozdarta między badaniem chorych dzieci a własną córką, Dania pracowała nad szczepionką przeciwko pałeczce krztuśca. Wraz z innymi badaczami stworzyła antygen, który przetestowała na swoim dziecku. Rezultat był pomyślny - Mary Alice wyzdrowiała, a szczepionka, po pewnych poprawkach, została wprowadzona do produkcji. To był prawdziwy przełom w medycynie! Leila nie tylko uratowała życie swojej córki, ale także uratowała życie milionów dzieci na całym świecie. Do dziś w niektórych krajach stosuje się tę pierwszą szczepionkę.Leila otrzymała honorową nagrodę Fishera za swój wkład w rozwój medycyny, a później została "kobietą roku" w Atlancie. Ludzie rezerwowali u niej wizyty z prawie rocznym wyprzedzeniem i zawsze przed jej domem ustawiała się kolejka mam i tatusiów. A po wizycie rodzice nie mogli zrozumieć, jak ona zidentyfikowała przyczynę choroby ich dziecka i jak działać od pierwszej chwili.Leila była tak zajęta robieniem tego, co kochała, że w ciągu 114 lat udało jej się napisać tylko dwie książki o zdrowiu dzieci, choć niewątpliwie miała wiele do powiedzenia. Lekarz pediatra również nie miał zbyt wiele czasu na wywiady. Nawet po przejściu na emeryturę nie wpuszczała dziennikarzy - wszyscy chcieli ją pytać o długowieczność, a nie o dzieci i medycynę, co bardzo bolało Danię.Do 110 roku życia udzielała telefonicznych porad lekarskich, a mimo poważnych problemów ze wzrokiem nadal studiowała literaturę medyczną. Leila zmarła 1 kwietnia 2012 roku. W tym czasie była czwartą osobą na świecie, która dożyła 114 lat. Pozostało jednak kilka cytatów i zasad z życia tej wielkiej kobiety.

Zasady Leili Denmark na szczęśliwe życieZawsze

  1. zachowaj poczucie humoru
.
  1. Nigdy nie wypowiadaj słów ani nie rób rzeczy, o których będziesz chciał zapomnieć.
  2. Nie ma na świecie bardziej wartościowej pracy niż ta, którą wykonuje dobry rodzic.
  3. Nie wątp, że bycie kobietą jest wspaniałe!
  4. Wykonuj pracę, w której jesteś dobry tak długo, jak to możliwe.
Cieszę się każdą minutą mojego życia.
I gdybym mogła przeżyć to jeszcze raz,
zrobiłabym to samo i wyszłabym
za tego samego mężczyznę

.
Uwaga: kto wie, może jesteś skazany na bycie długowiecznym i przekroczenie wieku nawet Leili Denmark!
Omów artykuł
  • Historie sukcesu zwykłych ludzi
Powiedz swoim znajomym: Subskrybuj magazyn:
  • Przeczytaj także
  • komentarze