9000 uratowanych Żydów: jak udało się to brytyjskiemu oficerowi służb

Udostępnij

9000 uratowanych Żydów: jak poradził sobie brytyjski oficer służbowy

Ciekawe pomysły /... Lista Schindlera (1994) w reżyserii Stevena Spielberga zdobyła wiele znaczących nagród w świecie kina, w tym za najlepszy film, najlepszą reżyserię i pięć innych .Co mówi nam ta historia? O odważnym człowieku, który ryzykując utratę autorytetu, stanowiska i w końcu życia, uratował około 1200 Żydów od śmierci w obozach koncentracyjnych: komorach gazowych, piecach krematoryjnych... Schindler dawał pracę uwolnionym w swoich fabrykach i zakładach w Polsce i Czechach. On sam był sudeckim przemysłowcem, co czyni tę historię jeszcze bardziej zagadkową: jakim motywem kierował się niedoszły Aryjczyk, ratując niezasłużonych?Ale to nie o nim chcemy teraz rozmawiać. Chcielibyśmy przybliżyć Wam nazwisko innego odważnego człowieka, którego wyczyn znany jest niewielu. To Frank Foley, oficer brytyjskiego wywiadu, który pracując pod przykrywką (co do której były dalsze wątpliwości, ale o tym później) w kontroli paszportowej w Ambasadzie Brytyjskiej w Berlinie, uratował ponad dziewięć tysięcy Żydów .Niewiarygodne, ale prawdziwe. Faktem jest, że szpieg miał dostęp do procesu wydawania paszportów i mógł je podrabiać, umożliwiając więźniom ucieczkę przed zbliżającą się śmiercią. Udało mu się nawet uwolnić z rąk gestapo więźniów obozów koncentracyjnych dzięki podrabianiu wiz, alibi i dokumentów podróży. Jednym słowem - magik!

W ten sposób, pracując pod przykrywką, Frank Foley zdołał ocalić Żydów od śmierci podczas Nocy Kryształowej w 1938 r., kiedy to doszło do pierwszego aktu przemocy fizycznej wobec "nieczystych" na terenie III Rzeszy, jeszcze przed wybuchem II wojny światowej.

Oficer Foley został uhonorowany tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata przez izraelski Instytut Yad Vashem. Prawdą jest, że istniały pewne trudności w ustaleniu, dla kogo pracował i czy działał pod przykrywką, ale wynik dochodzenia potwierdził prawdziwość wyczynów i służby Foleya.

W rodzinnym mieście Hajbijah, w rocznicę jego śmierci, 7 lipca 2009 r., odsłonięto pomnik noszący imię Sprawiedliwego.


W 2010 r. Frank Foley został pośmiertnie uhonorowany przez rząd brytyjski tytułem bohatera Holokaustu.
Omów artykuł Powiedz znajomym: Subskrybuj magazyn:
  • Przeczytaj także
  • Komentarze